Author Topic: αλλαγη ταυτοτητας!!!  (Read 2987 times)

Ty-Chris

• Qtrans
  • μέλος
    • View Profile
αλλαγη ταυτοτητας!!!
« on: November 08, 2011, 12:54:15 am »
ενα θεμα που δεν εχω καλυψει ακομα κ ψαχνω συνεχως για πληροφοριες ειναι αυτο της αλλαγης ταυτοτητας.
1/ γνωριζει καποιος ποσο καιρο χρειαζεται για να γινει?
2/ ισχυει πως στην ελλαδα πρεπει υποχρεωτικα να εχεις ολοκληρωσει το πακετο των εγχειρσεων κ ειδικα την ''κατω'' εγχειρηση για να δικαιουσαι ή να μπορεις να
    ξεκινησεις αυτη τη διαδικασια?
3/ στην καινουργια ταυτοτητα αναγραφεται οτι εχεις κανει αλλαγη φυλου? (ή γενικοτερα υπαρχει καποιο εγγραφο που ειτε ειναι απαραιτητο για γραφειοκρατικες
    διεργασιες ειτε μπορει να το βρει καποιος ευκολα?)

οποιος γνωριζει κατι θα με βοηθουσε πολυ  :)
I am the master of my fate, I am the captain of my soul....

Steve

• Διαχειρίστρια/ής
  • μέλος
  • Yeah, I'm not from Mars.
    • View Profile
Απ: αλλαγη ταυτοτητας!!!
« Reply #1 on: November 08, 2011, 06:14:19 pm »
Chris δεν ξέρω πολλά, επειδή κι εγώ δεν έχω κάνει τίποτα ως τώρα πέρα από ένα coming out. Αλλά για το θέμα της σχέσης ταυτότητας/εγχειρήσεων, ξέρω ότι στην Ελλάδα πρέπει να έχεις κάνει όχι φαλλοπλαστική απαραίτητα, αλλά σίγουρα υστερεκτομή (δηλαδή να έχεις αφαιρέσεις τις ωοθήκες - γιατί, όπως καταλαβαίνεις, το μόνο που σε κάνει άντρα είναι να μην έχεις ωοθήκες, βεβαίως, βεβαίως).
They can't break me as long as I know who I am.

Ty-Chris

• Qtrans
  • μέλος
    • View Profile
« Reply #2 on: November 08, 2011, 06:49:10 pm »
Χμμμ...μαλιστα δεν περιμενα κατι καλυτερο απο την Ελλαδα... :( ευχαριστω για τη βοηθεια παντως  :D
Το θεμα ειναι οτι πρεπει να κινηθω σχετικα αμεσα με αυτες τις διαδικασιες για να κατεφερω να προλαβω να αλλαξω το ονομα μου πριν παρω πτυχιο.
μιλησα για αυτο το θεμα με τη γραμματεια μου κ μου ειπαν πως τα πραγματα θα ειναι λιγοτερο περιπλοκα αν το κανω αυτο πριν γιατι θα χρειαστουν μονο
στην φορμα της εγγραφης αλλαγες ενω αν το αφησω για μετα θα πρεπει να περιμενω παραπανω απο ενα χρονο για την εγκριση της αλλαγης του ονοματος
στο πτυχιο κ αυτο δεν ειναι σιγουρο οτι θα την παρω.σε κατι τετοιο μπορει στην καλυτερη των περιπτωσεων να μου δωσουν απλα μια βεβαιωση για την εγκυροτητα του πτυχιου με το παλιο ονομα αλλα....ειναι σαν να παρακαλαω να μην βρω ποτε δουλεια  :P

Steve

• Διαχειρίστρια/ής
  • μέλος
  • Yeah, I'm not from Mars.
    • View Profile
« Reply #3 on: November 08, 2011, 06:59:24 pm »
Kαταλαβαίνω τον πόνο σου... Εγώ να δω τι θα κάνω που θα πάρω πτυχίο φέτος με το παλιό όνομα :S
Όσο για το θέμα δουλειάς... Άστο καλύτερα, εδώ που ζούμε :P
They can't break me as long as I know who I am.

gender_terrorist

• Διαχειρίστρια/ής
  • μέλος
  • not gay as in happy but queer as in "fuck you"
    • View Profile
« Reply #4 on: November 09, 2011, 12:35:09 am »
Α, σ'αυτό μπορώ να βοηθήσω!

Λοιπόν :)

Φυσικά δεν είναι καλά τα πράγματα στην Ελλάδα, και -για την ώρα τουλάχιστον, μέχρι να ξεσηκωθούμε και να τους πείσουμε για την ηλιθιότητα αυτής της λογικής- χρειάζεται ριζική υστερεκτομή (χώσε, Steve).
Αν δε θέλεις να την κάνεις, έχεις πρόβλημα, και έχεις ΔΙΚΙΟ να μη θέλεις να την κάνεις μόνο και μόνο για να πάρεις ένα κωλόχαρτο, ελπίζω να μην υποβάλεις τον εαυτό σου σε κάτι τέτοιο.

Αν προτίθεσαι να κάνεις ριζική υστερεκτομή, χρειάζεσαι 2 χρόνια (μπορεί πάνω, μπορεί κάτω) για να σου δώσει ένας/μια ψυχίατρος χαρτί που να επιτρέπει στον/την χειρουργό να σου κάνει ριζική υστερεκτομή χωρίς να φοβάται οτι θα τον/την μηνύσεις μετά.

Αυτά τα 2 χρόνια μπορείς να τα διαπραγματευτείς με τον/την ψυχίατρό σου, και με τον/την χειρουργό.

Απο κει και μετά, μόλις γίνει η δικαστική αλλαγή ονόματος και φύλου (το οποίο είναι πλέον ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του κράτους, απ'τη στιγμή που έχεις ικανοποιήσει το -ηλίθιο- αίτημά του για υστερεκτομή) , αλλάζουν όλα μα όλα τα χαρτιά σου. Ακόμα και η ληξιαρχική πράξη γέννησης η ίδια αλλάζει.
Και δεν υπάρχει κανείς εύκολος τρόπος να ψάξει κάποιος να βρει ότι έχεις κάνει νομική αλλαγή στοιχείων.

Πέφτει σε σένα το βάρος να κάνεις αίτηση για να αλλάξεις ένα ένα όσα χαρτιά έχεις συσσωρεύσει στο όνομά σου (πτυχία αγγλικών, κύπελα μπάσκετ, ποδοσφαίρου, πτυχίο μπαλέτου, πιάνου, γαλλικών, δίπλωμα οδήγησης, κλπ), όμως απ'τη στιγμή που τους δίνεις αλλαγμένη ληξιαρχική πράξη γέννησης ή τη δικαστική απόφαση αλλαγής στοιχείων, όλοι οι φορείς, ιδιωτικοί και δημόσιοι, υποχρεούνται να σου αλλάξουν τα χαρτιά στο σωστό φύλο και όνομα.

Το πόση πίεση πρέπει να ασκήσεις στον κάθε φορέα είναι εντελώς στην τύχη. Εμένα μου άλλαξαν πανεύκολα και με πολλή ευγένεια το δίπλωμα οδήγησης, αλλά το απολυτήριο λυκείου - που το χρειαζόμουν για να δώσω σε καινούρια σχολή- δεν είχε καμία όρεξη να μου το κάνει, ο ευθυνόφοβος υπεύθυνος δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Φυσικά δεν του πέρασε. Το proficiency, π.χ. (όχι ότι μου ήταν απαραίτητο έγγραφο) μου το άλλαξαν εν ριπή οφθαλμού, οι υπάλληλοι του Cambridge, οι οποίοι έχουν αυστηρό κώδικα δεοντολογίας και έχουν ξανακούσει για τρανς ανθρώπους.

Υπάρχει προφανώς έλλειμα πληροφόρησης και ευθυνοφοβία σε όλες τις υπηρεσίες, ή και περίσσευμα ανθρωπιάς, αλλού περισσότερο και αλλού λιγότερο.
Προφανώς μην εμπιστεύεσαι τη γραμματεία σου. Η εμπειρία μου είναι ότι οι περισσότεροι δημόσιοι υπάλληλοι που έρχονται αντιμέτωποι/ες με αλλαγή φύλου, τσινάνε σαν πρώτη αντίδραση, ψάχνουν τρόπους να αποφύγουν το ζήτημα. Με λίγη ή πολλή ευγενική πίεση, πάντα γίνεται. Στο κάτω κάτω, είναι κατοχυρωμένο σου δικαίωμα. Το θέμα είναι να το περάσεις όσο πιο ανώδυνα γίνεται.

Όντως είναι εύκολο να αλλάξεις όνομα στη γραμματεία πριν πάρεις το πτυχίο, όμως δεν έχω στοιχεία αν ο ένας χρόνος που αναφέρουν οι της γραμματείας σου είναι σίγουρη προϋπόθεση ή απλά έτσι νομίζουν. Η "καλύτερη των περιπτώσεων" που σου περιέγραψαν είναι ψέμμα, προσπάθεια να σε τρομάξουν, ή αποτέλεσμα του ότι είναι τρομαγμένοι/ες οι ίδιοι. Το πτυχίο σου και όλα σου τα έγγραφα θα αναφέρουν το σωστό σου φύλο και όνομα.

(Αν φυσικά έχεις την τύχη και το προνόμιο το σωστό σου φύλο να πέφτει στην κατηγορία άντρας ή γυναίκα. Αν είσαι ανδρόγυνο, ουδετερόφιλο, genderqueer ή οτιδήποτε άλλο, ατύχησες. Βέβαια υποθέτω σ'αυτές τις περιπτώσεις η νομική ταυτότητα δεν είναι η κύρια αιτία των ρατσισμών που αντιμετωπίζεις. Μεγάλη κουβέντα, το πόσο προνόμιο έχουμε εμείς τα τρανς άτομα που 1. θέλουμε να κάνουμε επεμβάσεις και 2. μπορούμε εύκολα να πούμε "εγώ είμαι άντρας" ή "εγώ είμαι γυναίκα")

Harry Saxon

• Qtrans
  • μέλος
  • It's a god awful small affair...
    • View Profile
    • FB art page
« Reply #5 on: November 09, 2011, 01:03:16 pm »
Mια μικρη παρενθεση:

#$%^$&%^$$ΤΓ%#Υ#%$%Υ$#ΤΕΓ΅Ε΅$#%Θ#ΥστερεκτομηΓαμ^$Υ%##$ΘΥ$#Τ$%Θ$^Ξ

ωραια. Μπορειτε να συνεχίσετε.

Αυτή η κατασταση ειναι παραπανω απο γελοια, εδω στην Ελλαδα. Οποτε το σκεφτομαι πελαγωνω και μετα σκεφτομαι οτι εγω θελω να παω και εξω και ξαναπελαγωνω...
Χριστινα, παντα εξυπηρετικη οσον αφορα τις πληροφοριες *φιλακι*
Φανταζομαι να χτυπας το χερι στο γραφειο ως "ευγενικη πιεση" και γελαω :P
Whatever's happened, it's like I've landed on a different planet.
Now, maybe if I can work out the reason, I can get home.
http://about.me/harryasaphsaxon

Ty-Chris

• Qtrans
  • μέλος
    • View Profile
« Reply #6 on: November 09, 2011, 11:58:06 pm »
GT ευχαριστω για τις πληροφοριες!  ;) εχουμε πολυ δρομο μπροστα μας...κοιτα να δεις απιστευτο αυτο που γινεται.εδω στην αμερικη (δεν θυμαμαι σε ποια πολιτεια) με το που ξεκινας Τ σου δινουν στους πρωτους 2 μηνες μια βεβαιωση αλλαγης ονοματος για να αρχισεις να αλλαζεις τα χαρτια σου και στους 5 μηνες
μπορεις να αλλαξεις κ την νομικη σου ταυτοτητα  ενω σε εμας πρεπει να σου βγει η ψυχη κ εισαι ξεκρεμαστος στη διαρκεια της αλλαγης >:(
Αφου καμια φορα σκεφτομαι τι ειναι πιο σημαντικο να βρω για να συνεχισω.καλο χειρουργο ή καλο πλαστογραφο...???

gender_terrorist

• Διαχειρίστρια/ής
  • μέλος
  • not gay as in happy but queer as in "fuck you"
    • View Profile
« Reply #7 on: November 10, 2011, 03:57:46 am »
χαχαχα Harry ^-^
Ναι όταν τα παίρνω έχω πλάκα. Αλλά με τις δημόσιες υπαλλήλους, όσο πιο εκνευριστικές είναι, τόσο πιο ήρεμη, ευγενική και ζεν είμαι εγώ. Ξεμπερδεύω ευκολότερα αν τους χαμογελάω και είμαι femme.
Το είχε πει και μια φεμινίστρια: η θηλυκότητα είναι ο τρόπος των γυναικών να επιβιώνουν στην πατριαρχία. Μου βγάζει τόσο νόημα...

Ty-Chris: καλό πλαστογράφο.

Και ναι είναι τραγικά τα πράγματα στην Ελλάδα. Αλλά φυσικά τα τρανς θέματα είναι πολυτέλειες. Και τώρα με την Κρίση (χαχα το κεφαλαίο) θεωρείται και θράσος να μιλάς για ανθρώπινα δικαιώματα, λογικές δημόσιες υπηρεσίες, ψυχολόγους που δε ζουν στο 1800, κλπ..

Ty-Chris

• Qtrans
  • μέλος
    • View Profile
« Reply #8 on: November 10, 2011, 10:02:39 pm »
τελικα καταφερα να βρω ενα site το οποιο το ειχα διαβασει παλιοτερα.. αλλα σε προηγουμενες αναζητησεις δεν μου το εμφανιζε
οποιος θελει παραπνω πληροφοριες απο ενα ατομο που εχει περασει τη διαδικασια δεν νομιζω οτι μπορει να βρει κατι καλυτερο απο αυτο  :)
τρομερη δουλεια κ αναλυση  ;)
http://allagh-fylou-onoma.pblogs.gr/

ηλπιζα βεβαια να εχει αλλαξει κατι τωρα για αυτο κ οι αρχικες ερωτησεις αλλα τα ειπαμε αυτα...ελλαδαρα μην ξεχνιομαστε....