Author Topic: Χρειαζομαι ψυχολογο  (Read 8936 times)

nansy

• μέλος
    • View Profile
Χρειαζομαι ψυχολογο
« on: January 27, 2011, 04:25:01 pm »
Γεια σας μπορει να μου πει καποια/ος σε τι ψυχολογο μπωρο να παω για να με βοειθηση στο να καταλαβω αν ειμαι τρανς η οχι δεν αντεχω αλλο με τοσα ερωτηματικα μεσα μου μερικες φορες πιστευω πος θα ηθελα 100% να ειμαι γυνεκα αλλα αλλες φορες δεν ειμαι τοσο σιγουρη, ειχα φτασει σε σημειο να σκεφτομε την αυτοκτονια για πανω απο 3 χρονια να ντρεπομαι που υπαρχω να πρεπει συνεχεια να υποκρινομε στους φιλους μου και σε ολη την οικογενια μου και αλλα τετια καταλαβενεται... σορρυ αν τα ειπα λιγο μπερδεμενα κε οπως ναναι αλλα ηθελα να τα πω σε καποια ατομα σαν και εμενα που να με καταλαβενουν...

gender_terrorist

• Διαχειρίστρια/ής
  • μέλος
  • not gay as in happy but queer as in "fuck you"
    • View Profile
Απ: Χρειαζομαι ψυχολογο
« Reply #1 on: January 27, 2011, 04:37:39 pm »
Νάνσυ καλώς όρισες. Πολύ καλά έκανες και τα είπες, γι'αυτό υπάρχει το φόρουμ.

Πρώτ'απ'όλα δεν είναι απαραίτητο ότι ένας ψυχολόγος/ψυχίατρος μπορεί να σε βοηθήσει να αποφασίσεις αν είσαι τρανς ή όχι. Αυτό είναι κάτι που το γνωρίζεις εσύ, βαθιά μέσα σου. Αυτά που λες για τη ντροπή είναι πολύ λογικά, στην κοινωνία και τις οικογένειες που ζούμε. Κι εγώ τα περασα, και φαντάζομαι όλοι και όλες εδώ μέσα έχουν να πουν κάτι για το θέμα της ντροπής.

Το θέμα είναι οτι αν δε θες να είσαι τρανς λόγω της ντροπής, είναι κατανοητό. Αλλά αν φύγει η ντροπή; Αν ήσουν πχ ανεξάρτητη οικονομικά και ανεξάρτητη από γονείς και φίλους; Το φύλο σου είναι δικό σου, εσύ το γνωρίζεις και εσύ πρέπει να κάνεις κάτι γι'αυτό. Μπορούμε να το συζητήσουμε αν θες.  Μήπως ο λόγος που δεν είσαι σίγουρη είναι ότι φοβάσαι; Δικαιολογημένα φοβάσαι την αντίδραση των άλλων, δεν είναι πάντα η καλύτερη (αν και οι νέοι άνθρωποι και ειδικά σε μεγάλες πόλεις όπως η θεσσαλονίκη, συχνά το παίρνουν πολύ οκ, ειδικά αν είναι φίλοι και φίλες σου). Εγώ η ίδια το είπα στους γονείς μου στα 21, έγινε χαμός, αρχισαν να φέρονται λες και δεν το είπα, και μόλις στα 24 κατάφερα να φύγω και να ξεκινήσω τη μετάβαση. Άξιζε τον κόπο, πραγματικά. Ακόμα και αν ανακάλυπτα πως δεν είμαι τρανς, άξιζε τον κόπο που έκατσα και έψαξα μέσα μου, και που βρήκα τον εαυτό μου. Εγώ αυτό πιστεύω ακλόνητα. Και ακόμα κι αν έχασα κάποιους ανθρώπους απ'το πλάι μου, όπως τον πατέρα μου που έχει να μου μιλήσει από τότε, παρ'όλ'αυτά το κρύψιμο και η υποκρισία δεν υπάρχουν πια στη ζωή μου, είμαι ελεύθερη, και αυτό αξιζει περισσότερο από οτιδήποτε για μένα. Οπότε μην ακούω για αυτοκτονία. Τα πράγματα βελτιώνονται όσο περνά ο καιρός!

Στην Αθήνα γνωρίζω εγώ έναν ψυχίατρο, σε δημόσιο νοσοκομείο. Νίκος Βαϊδάκης λέγεται, και είναι στο Αιγινήτειο. Παίρνει 3 ευρώ την επίσκεψη, συμβολικό ποσό. Είναι καλός τυπάκος και θέλει όντως να βοηθάει. Αν πας σ'αυτόν πολύ μπερδεμένη, μπορεί να σε μπερδέψει χειρότερα, αλλά αν πάς και του πεις ξέρεις, θέλω βοήθεια είμαι τρανς γυναίκα, θα σε βοηθήσει.

Τα παιδιά εδώ ξέρουν και άλλους/άλλες ψυχιάτρους, οπότε μπορούν να σου πούνε.

p-queer

• Διαχειρίστρια/ής
  • μέλος
    • View Profile
« Reply #2 on: January 27, 2011, 04:51:18 pm »
Νανσυ, μια και η gender terrorist ηδη με προλαβε, συντομα ελπιζω θα λαβεις κι άλλες απαντησεις απο φιλες/ους που γνωριζουν σχετικους με το θεμα τρανς ψυχολογους.
Μεχρι τοτε ομως θελω να ξερεις οτι εχεις και την δικη μου συμπαρασταση (οπως και ολων των αλλων εδω) γιατι και σε καταλαβαινουμε και θελουμε να να καταλαβεις οτι αυτο που αντιμετωπιζεις ειναι ενα προβλημα οχι τοσο πολυ δικο σου οσο νομιζεις, αλλα ολων αυτων που δεν μπορουν να σε καταλαβουν. Το τι εισαι πραγματικα θα το βρεις μονο αν ακουσεις τι λεει το σωμα σου και η καρδια σου και οι απαντησεις θα ερθουν σιγα σιγα. Κατ' αρχην σε παρακαλω να μη βιαζεσαι για τιποτα! Take it easy ...
Φιλια απο μια 60% γυναικα (μετα απο πολυ ψαξιμο, χωρις ψυχολογους και χωρις να μαι και σιγουρη για το ακριβες του αποτελεσματος)!!
:)
Ιt's bigger than me and it's going to come out of me no matter what!

rowan

• Qtrans
  • μέλος
    • View Profile
« Reply #3 on: January 27, 2011, 05:06:43 pm »
Θα μπορουσαμε να ρωτήσουμε μήπως υπάρχει και κάποιος ψυχολογος friendly, στη Θεσσαλονίκη. Δεν ξερω αν εχει κανείς/καμιά από εμάς επαφές με την πόλη, αλλα κάτι μπορεί να μάθουμε άμα το ψάξουμε.
Πάντως συμφωνώ, δεν χρειάζεται βιασύνη. Όσο και αν νιώθεις ότι το θέμα σε βαραίνει. Σιγά σιγά, θα βρεις δυνάμεις μεσα σου να το αντιμετωπίσεις. Και το να μιλάς με κόσμο που έχει αναλογα θέματα, βοηθαέι. Βοηθάει πολύ.

nansy

• μέλος
    • View Profile
« Reply #4 on: January 27, 2011, 05:38:04 pm »
καλως σας βρηκα  :). Βασικα αυτο που με μπερδευει  ειναι οτι οταν ημουν 7 χρονων ενας μεγαλυτερος με εβαζε να του κανω διαφορα σεξουαλικα πραγματα και μου εκανε καταλαβενεται τι... δεν ητανε ενηλικας ητανε 12 χρονων αυτος  και αυτο γινοτανε για αρκετο καιρο και σκεφτομε μηπως φταει αυτο το πραμα απο την αλλη απο τοτε που θυμαμε τον εαυτο μου θυμαμε οτι εβαζα τα ρουχα της μαμας και της αδερφης μου βαφομουνα πηγενα να παιξω με την αδερφη μου κε με αλλα κοριτσια και με διωχνανε... η μαμα μου με ειχαι πιασει πολες φορες να φοραω φουστες να εχω βαφτη κε τετια μετα απο καπιο σημειο ομως τα σταματησα αυτα και τα εκανα μονο οταν ημουν σιγουρη οτι εχουν φυγει απο το χωριο κε θα αργησουν.... επησης επαιζα με αμαξακια και αλλα τετια αγοριστικα παιχνιδια αλλα δεν ξερω κατα ποσο παιζει ρολο στην ολη υποθεση...μολις σηνηδητοποιησα τι ειμαι ειχα χασει την γη κατω απο τα ποδια μου καταλαβενεται και ηθελα να αυτοκτονησο δεν διαβαζα στο σχολειο τα παρατησα ολα και κολησα σε mmo games εβγενα εξω με τους φιλους μου και απορουσα τι κανω εγω εδω εβλαιπα τα κοριτσακια να φορανε φουστιτσες φορεματακια και ζηλευα και ακομα ζηλευω επρειαπε να προσποιουμε οτι μου αρεσουν τα κοριτσια ενω δεν με ελκουσαν καθολου...οσο για αυτα που μου ειπες χριστινα διστιχος ειμαι πολλυ αδυναμος χαρακτηρας κε δυσκολα θα τα βγαλω περα αν φυγο απο το σπητι μου, επισης αν ημουν ανεξαρτητη κε ειχα λεφτα κε δικο μου σπητι και ζουσα μακρια απο ολους και απο ολα πιστευω πως θα την εκανα την αλαγη..οσο για την θεσσαλονικη ζω σε ενα χωριο εξω απο την πολη οπου ειναι παρα πολυ κλειστομυαλη το ιδιο και οι γονεις μου αν τους πω αυτο το πραγμα θα με σουταρουν απο το σπητι ασε που μπορει να τα τινακση και ο πατερας μου καταλαβενις...πρην λιγους μηνες ημουν κε στρατο κε εκει νομιζω πως ερωτευτκα εναν και αρχιζα να αλαζω γνωμη για την ζωη δλδ με ενδειεφερε να ειμαι μαζι του και ας πηγεναμε οπου νανε ας το μαθεναν η γονεις μου και ας μην μου κσαναμηλουσαν μονο να ημουν μαζι του αλλα πολυ γριγορα αποδιχθικε μια ψευδεσθηση και απογοητευτικα....τωρα ειμαι χωρις δουλεια φοβαμαι να δουλεψω γιατη οπου και να πας δν πιστευω οτι μπορω να τα καταφερω εχω πολυ χαμηλη αυτοεκτιμηση και παρα πολυ αγχος για το τι θα κανω και πως θα ζησω ετσι....

ευχαριστω για την συμπαρασταση σας και σορυ για τα ορθογραφικα...

« Last Edit: January 27, 2011, 05:42:03 pm by nansy »

p-queer

• Διαχειρίστρια/ής
  • μέλος
    • View Profile
« Reply #5 on: January 27, 2011, 06:38:51 pm »
Νανσυ,
σιγουρα τα πραγματα στο χωριο ειναι δυσκολα και ειναι αναγκαιο να κανεις καποια (μικρα εστω στην αρχη) βηματα ανεξαρτητοποιησης, τουλαχιστον να βρεις μερικους ανθρωπους να μιλας και να σε καταλαβαινουν. Εμεις πχ σε καταλαβαινουμε και ποσως μας νοιαζει η ορθογραφια!
Στη Θεσσαλονικη υπαρχει καποια queer ομαδα που ονομαζονται "μωβ καφενειο".
http://femininmasculin.wordpress.com/2009/03/24/%CE%BC%CF%89%CE%B2-%CE%BA%CE%B1%CF%86%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CE%BF/
αν μπορεσεις να τις/τους βρεις ισως να ηταν καλο για μιαν αρχη στο ψαξιμο σου.
Αν καποια/ος εχει περισσοτερες επαφες με το "μωβ καφενειο" ας δωσει στοιχεια στη νανσυ.
Ιt's bigger than me and it's going to come out of me no matter what!

nansy

• μέλος
    • View Profile
« Reply #6 on: January 27, 2011, 08:08:48 pm »
p-queer ευχαριστω για την πληροφορια θα το ψαξω περισοτερω και αν δω οτι ειναι ενταξη τοτε θα παω  :)

gender_terrorist

• Διαχειρίστρια/ής
  • μέλος
    • View Profile
« Reply #7 on: January 27, 2011, 09:41:31 pm »
Νάνσυ, ψυχολόγος δεν είμαι, αλλά από όσα ξέρω δεν έχει σχέση με το τρανς θέμα ούτε τί παιχνίδια παίζεις ούτε τίποτα. Αν νιώθεις ότι δεν την παλεύεις ως αγόρι σ'αυτό τον κόσμο, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην είσαι αγόρι. Το ότι σε βίαζε το μεγαλύτερο παιδί είναι πιο βαρύ στάνταρ μπορεί να σε μπερδεύει, αλλά συζήτησέ το με έναν/μια ψυχολόγο ανεξάρτητα από το φύλο σου.  Δε σε "κάνει" κανείς γκέι ή τρανς ή οτιδήποτε.

Καταλαβαίνω απόλυτα τί λες για την κοινωνία και για τη δουλειά. Κάποιες τρανς κοπέλες κάνουν πεζοδρόμιο, αλλά δεν υπάρχει κανείς λόγος να κάνεις κάτι που δε θέλεις. Πολλές κάνουν δουλειές ως αγόρια μέχρι να σταθούν οικονομικά στα πόδια τους, είσαι 19, θα αντέξεις λίγο ακόμα, τί λες; Είναι καλύτερο από τις βιαστικές λύσεις. Μια κολλητή μου (όχι τρανς, αλλά καμμένη με MMO) πήγε και δούλεψε στη Blizzard κανονικά, για το WoW. Θέλω να πω, ξεκόλλα απ'τη χαμηλή αυτοεκτίμηση, μπορείς να κάνεις πράγματα. Λες και οι υπόλοιποι άνθρωποι που δουλεύουμε έχουμε κανένα φοβερό προσόν.

Ρώτησα στο μωβ καφενείο αν ξέρουν κάποιον έμπιστο ψυχολόγο που δε θα σου πει μαλακίες (πχ τις μαλακίες που μου έλεγε ένας ότι αν γίνω τρανς γυναίκα θα με θέλουν μόνο γκέι άντρες, και να το ξανασκεφτώ - που είναι ηλίθιο, οι γκέι άντρες θέλουν άντρες, όχι τρανς γυναίκες). Όταν μου απαντήσουν θα σου πω!

Τα πράγματα θα φτιάξουν, δες το ψύχραιμα. Επίσης ο πατέρας σου δεν πρόκειται να πεθάνει. Κανείς δεν πεθαίνει για κάποιον άλλο. Να απογοητευτεί, να μη θέλει να το συζητήσει, να μη σου μιλάει για λίγο ή για πολύ καιρό, οκ. Αλλά αυτό είναι δικό του λάθος και όχι δικό σου. Το ξέρω ότι ακούγεται σκληρό, κι εγώ στην ηλικία σου έβαζα την οικογένειά μου πάνω απ'την προσωπική μου ευτυχία, αλλά συνειδητοποίησα ότι δεν άλλαξα, απλά έκρυβα αυτό που νιώθω και αυτό που είμαι, και όσο περνούσε ο καιρός ήταν όλο και πιο δύσκολο να το παίζω 'καλό παιδί'. Θα βρεις το δρόμο σου. Αν σ'αρέσουν τα αγόρια μπορεί να είσαι γκέι αγόρι. Αν δε νιώθεις αγόρι, μάλλον δεν είσαι αγόρι. Αν σ'αρέσουν τα κορίτσια αλλά δε νιώθεις αγόρι, τότε μάλλον είσαι λεσβία. Τίποτα δεν είναι ούτε κακό ούτε αδύνατον. Ούτε λόγος να νιώθεις ντροπή, αλήθεια. Μπορείς να μιλήσεις ελεύθερα εδώ.

Και όντως δε μας νοιάζει η ορθογραφία.

nansy

• μέλος
    • View Profile
« Reply #8 on: January 27, 2011, 10:26:49 pm »
χριστινα καλα τα λες αλλα απο την αλλη εχω ενα απλο πτηχιο απο επαλ με χαλια βαθμους γνωριζω πολυ λιγα αγγλικα τα οποια τα εμαθα απο το WoW xD γιατη τοτε ημουν και χαλια ψυχολογικα και δεν με ενδιεφερε τιποτα ουτε η υγεια μου παρα μονο να ζω μεσα στον κοσμο του WoW γιατη εκει ξεχνιομουνα...anyway με αυτο το πτιχιο που εχω απλα δεν μπωρο να βρω δουλεια στην ειδικοτιτα γιατη αν ειχα καποιον τοτε να με βοηθουσε και να μου εδινε κουραγιο και να ειναι μαζι μου θα ηταν πολυ διαφορετικα τα πραγματα θα μπωρουσα να δωσο πανεληνιες και να περασω σε καποια σχολη για καποιο ανωτερο πτηχιο αλλα οκ τι να κανεις...και μολις τελιωσα το σχολειο μετα απο λιγους μηνες αποφασισα να παω στρατο για να τελειωνο με αυτο το θεμα για να ειμαι ελευθερος απο αυτο...και τωρα σκεφτομε να παο σε καποιο ιεκ αλλα δεν ξερω τι μου αρεσει να κανω πραγματικα δν ξερω.....

nansy

• μέλος
    • View Profile
« Reply #9 on: January 28, 2011, 11:25:37 pm »
Γεια σου Maria Helena δλδ για να καταλαβω αποτι μου λες ο ψυχολογος δεν μπορει να με βοηθειση στο να καταλαβω τι ειμαι αλλα πρεπει να περιμενω να ψαξω  και να καταλαβω μονη μου???, και επεισεις μπορει να μην νιωσω ποτε σιγουρη για το αν ειμαι 100% τρανς μια ζωη δλδ θα εχω αμφιβολιες???

tzina

• Qtrans
  • μέλος
    • View Profile
« Reply #10 on: January 29, 2011, 02:07:03 am »
καλως ηρθες νανσυ και απο εμενα! ειμαι η τζινα!
ειμαστε ολες-οι μαζι σου!
εισαι δυνατη και αυτο φαινεται απο τα οσα μοιραστηκες μαζι μας!
το σημαντικο κατα την αποψη μου ειναι να βρεις τις ισσοροπιες σου.ειναι λογικο να αισθανεσαι μπερδεμενη και αυτο γιατι εισαι μικρη ακομη.
πολλες απαντησεις ερχονται σε μας με την παροδο του χρονου.
σιγουρα παντως απο το forum αυτο θα αποκομησεις πολλα ωφελη και θα μαθεις πολυ καλυτερα το εαυτο σου γιατι,και αυτο ειναι το ποιο βασικο,θα μιλας με ατομα που μπορουν να σε καταλαβουν.
πιστεψε με θα νιωσεις μεγαλη ανακουφιση!
και βεβαια ο ψυχολογος ειναι παντα χρησιμος κυριως γιατι δεν βγαζει συμπερασματα αυτος για το καθε ατομο που μιλαει μαζι του αλλα το βοηθαει να βρεις τις απαντησεις MONΟ σου.
ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΣΤΑΜΑΤΑΜΕ ΝΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ!

nansy

• μέλος
    • View Profile
« Reply #11 on: January 29, 2011, 02:41:30 pm »
Maria Helena γιαυτο θελω να παω σε ψυχολογο για να με βοειθηση οχι μονο για αυτο το θεμα αλλα και αλλα θεματα γενικα με την ζωη πχ ν εχω πιστη στον ευατο μου και τετια καταλαβαινης....επησης μιλησα στον κολητο μου φιλο για ηξερα οτι ειναι ανοιχτομυαλος και δεν θα με κανει περα του μηλησα λιγους μηνες πριν φυγο στρατο για πιεζομουν παρα πολυ ψυχολογικα και επρεπαι καπου να μηλησο και του το ειπα βεβεα μου πηρε μια εβδομαδα για να του το πω αλλα οκ το ειπα και με δεχτηκε ετσι οπως ειμαι ακομα κανουμε παρεα και μου εχει δωσει πολυ κουραγιο για πλεον ξερω οτι εχω καπιον δικο μου διπλα μου μαζι μου αλλα απο την αλη μου λει οτι θα ιτανε καλυτερα να ζησω απλα σαν γκει γιατη αν μια τετια ενχιριση αποτηχει θα με δειχνουν με το δαχτυλο, θελλει πολλα λεφτα τα οποια δεν διαθετω και τετια καταλαβενεις....
επησης εχω σκεφτει να παρω ορμονες αλλα δεν ξερω τιποστα  σχετικα με το θεμα αυτο....και κατι ασχετο  εδω xD οταν βλεπω σεξουαλικα ονειρα παντα βλεπω οτι πηγενω με γυνεκα αλλα παντα στην μεση της πραξης η και στην αρχη πολλες φορες ανχονομε και ξυπναω ξερετε μηπως παιζει καποιο ρολο αυτο η σημαινη κατι συγκεκριμενο γιατη κε αυτο με μπερδευει οποτε βλεπω τετια ονειρα.....

tzina ευχαριστω κουκλα μου ηδη αισθανομαι καλυτερα που μιλαω με ατομα σαν και εμενα και σιγουρα με εχετε κανει να σκεφτω πολλα πραγματα απο τις απαντησεις σας  :)

gender_terrorist

• Διαχειρίστρια/ής
  • μέλος
    • View Profile
« Reply #12 on: January 29, 2011, 08:14:34 pm »
Ήταν καλή έμπνευση το Μωβ Καφενείο!
Ρώτησα και μου είπαν ότι υπάρχει μια ψυχολόγος στη Θεσσαλονίκη η οποία βοηθάει τρανς άτομα να σκεφτούνε και να συζητήσουν την τρανς κατάστασή τους. Μου είπαν επίσης ότι έχει πολύ καλές προθέσεις, και είναι φίλη προσωπική ενός παιδιού που ξέρω και αγαπάω, απ'το μωβ καφενείο.

Nancy, σου στέλνω το μέιλ του παιδιού να επικοινωνήσετε. Είναι πολύ πολύ οκ και φίλος μου, μην κολώσεις καθόλου.

Ο κολλητός σου είναι τέλειο που σε στηρίζει. Να ξέρετε και εσύ και εκείνος ότι αυτά που λέει περί δειξίματος με το δάχτυλο είναι και λίγο η τρανσφοβία της κοινωνίας και η άγνοια ρε παιδί μου.

Δηλαδή καμία τρανς κοπέλα δεν ξεκινάει μοιάζοντας τελείως με κοπέλα. Ο φόβος ότι δε θα μοιάσεις ποτέ 100% με κοπέλα δεν είναι απαραίτητα σωστός. Το θέμα είναι εσύ τί θέλεις! Οι εγχειρίσεις κλπ κλπ συνήθως δεν έχουν να κάνουν με την εμφάνιση, έχουν να κάνουν με τα γεννητικά όργανα, και αργείιιιι αυτό ακόμα για σένα. Η εμφάνιση αλλάζει όταν πάρεις ορμόνες, δηλαδή οιστρογόνα και αντι-ανδρογόνα. Έχουν γραφτεί στο φόρουμ διάφορα γι'αυτά, διάβασε και ρώτα κιόλας.

Επίσης καταλαβαίνω ότι σε μπερδεύει να βλέπεις σεξουαλικά όνειρα με κοπέλες, αλλά πρώτον τα όνειρα δεν είναι απαραίτητα καθρέφτης της επιθυμίας σου, μπορεί απλά να θες σεξ, όχι σεξ με κοπέλες (πχ όταν βλέπουμε συγγενείς μας σε σεξουαλικά όνειρα, θέλουμε απλά σεξ όχι απαραίτητα σεξ με τους συγγενείς μας). Δε θέλουν να σου πουν κάτι τα όνειρά σου, απαραίτητα. Δεύτερον, αν σ'αρέσουν κορίτσια, δεν υπάρχει κανείς λόγος να αγχώνεσαι. Υπάρχουν κορίτσια που τους αρέσουν κορίτσια. Λέγονται "λεσβίες".

Υπάρχουν και τρανς γυναίκες που τους αρέσουν κορίτσια. Μπορεί να είναι μπέρδεμα, γιατί έχουμε συνδέσει το φύλο μας με το τί μας αρέσει στο κρεβάτι, αλλά πρέπει να το ξεμπερδέψεις. Δε χρειάζεται να γαμιέσαι με αγόρια για να είσαι κορίτσι. Ούτε με κορίτσια για να είσαι αγόρι. Εγώ είμαι κορίτσι, μ'αρέσουν τα κορίτσια, και γεννήθηκα με πέος. Είμαι μια τρανς κοπέλα που είναι και λεσβία. Δε "φαίνομαι", δε "με δείχνουν με το δάχτυλο" (αν και πέρασα και τέτοια φάση, και την πάλεψα). Άσε τις σκέψεις για την επέμβαση για την ώρα. Πρώτα θα ξεκαθαρίσεις τα συναισθήματα και τις σκέψεις σου για το φύλο, και μετά το βλέπεις. Όχι όλα μαζί :)

φιλιά

rowan

• Qtrans
  • μέλος
    • View Profile
« Reply #13 on: January 29, 2011, 08:21:03 pm »
Νancy γειά.
Η επικρατουσα άποψη, είναι ότι, σε γενικές γραμμές, ο σεξουαλικός προσανατολισμός κάποιου/κάποιας (δηλαδή το αν γουστάρει γυναίκες, άνδρες ή και τους δύο) είναι ξέχωρος από το αν είναι τρανς ή όχι.
Δηλαδή, αν κάποιος/κάποια γουστάρει άνδρες μπορεί να είναι ή γκέι άνδρας ή στρέητ τρανς γυναίκα (και φυσικά και στρέητ γυναίκα ή γκέι τρανς άνδρας, αλλα αυτά δεν αφορουν την δική σου περίπτωση)
Αν πάλι γουστάρει γυνάικες μπορεί να είναι στρέητ άνδρας ή λεσβία τρανς γυναίκα
Αν πάλι γουστάρει και τους δύο, τότε μπορεί να είναι μπάι άνδρας ή μπάι τρανς γυναίκα

Αυτό που είπε ο φίλος σου, να προσπαθήσεις να ζήσεις ως γκέι άνδρας, να υποθέσω ότι το είπε γιατί πραγματικά σου αρέσουν οι άνδρες;

EDIT: (α, με πρόλαβε και η gender terrorist, να αναφερθεί στο θέμα. δεν το είχα δει πριν  :))
« Last Edit: January 29, 2011, 08:24:34 pm by roxanne »

nansy

• μέλος
    • View Profile
« Reply #14 on: January 30, 2011, 11:33:52 pm »
ευχαριστω πολλυ χριστινα αυριο θα στειλω ενα μαιλ στον παιδι που μου ειπες για να εποικηνονησουμε και θα σας ενημερωσω για την πορεια του θεματος και παλι ευχαριστο πολυ για την βοηθεια....  :-* :-*