Author Topic: Τρανς; Διεμφυλική; Διαφυλική;  (Read 3553 times)

gender_terrorist

• Διαχειρίστρια/ής
  • μέλος
  • not gay as in happy but queer as in "fuck you"
    • View Profile
Τρανς; Διεμφυλική; Διαφυλική;
« on: November 24, 2010, 04:01:13 pm »
Ήθελα να συζητήσουμε λίγο την ορολογία.

Το τρανς μου φαίνεται ο πιο δόκιμος όρος, ειδικά στη μορφή "είμαι τρανς άνθρωπος" ή "τρανς αγόρι/τρανς κορίτσι, τρανς άντρας/τρανς γυναίκα".

Το δυαδικό σχήμα άντρας/γυναίκα σ'αυτή την περίπτωση προσδιορίζει τί.. τύπου τρανς είμαι. Δεν το νιώθω καταπιεστικό, και κυρίως δεν το νιώθω να αναφέρεται στο σώμα και το "τί γεννήθηκα" αλλά στο gender, και συγκεκριμένα στο gender που με εντάξανε και στο gender που νιώθω ή/και διαλέγω για την εαυτή μου.

Εμπάσει περιπτώσει. Το Διεμφυλική, απ'όσο ξέρω και διορθώστε με αν είναι αλλιώς, είναι μια λέξη που πρότεινα εγώ η ίδια και έφτασε μέχρι το ΣΥΔ μέσω μιας κοινής γνωστής. Ο λόγος που πρότεινα το διεμφυλική αντί το 'διαφυλική' είναι για να μεταφράσω τα Harry Benjamin Standards Of Care for Transsexual Individuals (που τώρα ονομάζονται WPATH standards of care) , που εξέδωσε η ψυχιατρική σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών. Συγκεκριμένα, μου φαινόταν καλύτερος όρος για το transgender (δια+έμφυλο = διεμφυλική). Ο όρος "διαφυλική" που χρησιμοποιείτο μέχρι τότε, μου φαινόταν πιο πολύ μετάφραση του intersex (δια+φύλο = διαφυλική).

Όμως, το ότι μου φαίνονται πιο δόκιμοι όροι από πλευράς ετυμολογίας, δε σημαίνει ότι θα αυτοπροσδιοριστώ έτσι.

Το θέμα του αυτοπροσδιορισμού είναι πολύ σημαντικό, πιστεύω. Το τρανσέξουαλ, το "διεμφυλική" και το παλιότερο "διαφυλική" μου δίνουν πολύ την αίσθηση της παθολογικής κατάστασης. Για του λόγου το αληθές, στο κείμενο που μετέφρασα το "διαεμφυλική" ακολουθείται πάντα από το "διαταραχή". Δηλαδή gender identity disorder.

Και γενικότερα το να συστήνομαι ως "διεμφυλική" μου ακούγεται σαν να εκθέτω το ιατρικό μου ιστορικό. Ναι γειά σας, είμαι διεμφυλική και έχω και έλκος. Μου ακούγεται σαν τη δικαιολογημένη αλλά άστοχη προσπάθεια να πείσω τον περίγυρο ότι η τρανς ταυτότητά μου είναι αληθινή. Και επειδή ο κόσμος έχει μάθει να λυπάται και να αποδέχεται σε κάποιο βαθμό τους συνανθρώπους που πάσχουν από κάτι, αλλά όχι τους συνανθρώπους που με το θάρρος της γνώμης τους λένε πώς νιώθουν, το "γειά σας, πάσχω από διαταραχή της ταυτότητας φύλου" είναι πιο δυνατό από το "αυτοπροσδιορίζομαι ως τρανς γυναίκα".

Γι'αυτό, για μένα πάντα, ο αυτοπροσδιορισμός έχει να κάνει με μένα, και τον σεβασμό στη διαφορετικότητά μου τον διεκδικώ επειδή νιώθω ότι τον αξίζω. Αντίθετα, η χρήση ψυχιατρικοποιημένων όρων και η υποννόηση ότι "έχω αρρώστεια, λυπηθείτε με" μου φαίνεται μη ενδυναμωτική, και σε τελική ανάλυση μη αποδοτική, αφού δε μπορεί να φτάσει στην πλήρη αποδοχή, παρά μόνο σε μια εκβιασμένη ανοχή.

Συν το ότι οι όροι "τρανσέξουαλ" και "αληθινή τρανσέξουαλ" και οι συναφείς, συντελούν στην ιεράρχηση των έμφυλων διαφορετικοτήτων, και στο "εγώ έχω κάνει αυτό κι αυτό, είμαι τρανσέξουαλ, αλλά εσύ μόνο ντύνεσαι άρα είσαι τραβεστί" και όλα αυτά τα όμορφα που έχουμε ακούσει πολλοί και πολλές να μας απευθύνουνε.

Είμαι υπερβολική; Πώς το σκέφτεστε το θέμα;

Γιάννα Χονδροκούκη

• Qtrans
  • μέλος
    • View Profile
    • Κανάλι με ελληνικά ρεπορτάζ απ'την ΤV.
Απ: Τρανς; Διεμφυλική; Διαφυλική;
« Reply #1 on: November 24, 2010, 05:21:02 pm »
Συνήθως όταν θέλω να κάνω ξεκαθάριση σε κάποιον σχετικά με το... τί είμαι λέω είμαι τράνς ή τρανσέξουαλ, που και πάλι δε μ'αρέσει... τελευταία φορά που ήθελα να κάνω άουτινγκ σε κάποιον του λέω "γεννήθκα αγόρι, γίνομαι/έγινα γυναίκα"  :(

Βασικά ό,τι ορολογία και να χρησιμοποιήσεις δεν παύει να καταλήξεις στο αποτέλεσμα να πείς ξές, δεν είμαι γεννετική γυναίκα - και ίσως να αρχίσουν διάφορες ερωτήσεις απ'τον άλλον... Anyway, αυτά έχει η ζωή... Χριστινάκι μου ,τί κάνεις;;; Ελκπίζω να είσαι καλά... 9 Δεκέμβρη πάω για SRS... πιστεύω θα τα πούμε στη συγκέντρωση την Κυριακή,εγω θα είμαι , πειράζω να φέρω κ' μια φίλη μου;;; (Είναι σε αρχικά στάδια κ ίσως βοηθηθεί,δεν ξέρω!) Φιλάκια!

gender_terrorist

• Διαχειρίστρια/ής
  • μέλος
    • View Profile
« Reply #2 on: November 24, 2010, 06:56:55 pm »
Γειά σου κοριτσάκι! Εννοείται να φέρεις φίλη σου, και εννοείται ότι θα είμαι εκεί και θέλω να σε δω πριν την επέμβαση. Είσαι χαρούμενη;

Για μένα το θέμα δεν είναι αν θα ανοίξει συζήτηση για το ότι είμαι τρανς. Καλωσορίζω όποιαν/όποιο δεν ξέρει να με ρωτήσει. Το ζητούμενο δεν είναι να κρύβουμε ότι είμαστε τρανς (αν και δικαιούσαι να μην το λες, αν δε θέλεις, δεν είναι κακό ούτε θα σε κακολογήσει κανείς! είσαι γυναίκα, και μπορείς να λες ότι είσαι γυναίκα άνετα και χωρίς να νιώθεις ότι λες ψέμματα). Για μένα το ζητούμενο είναι *αφού* πω ή μάθουν από αλλού ότι είμαι τρανς, να μη μου φερθούν άσχημα.

Για μένα το ζητούμενο είναι να μη χρειάζεται να κρύβομαι, όχι να με θεωρήσουν "γενετική γυναίκα". Και για μένα ο όρος "γενετική γυναίκα" δε σημαίνει τίποτα απολύτως. Η μήτρα και οι ωοθήκες ναι, είναι κάτι που χαρακτηρίζει κάποια γυναικεία σώματα. Τα περισσότερα ίσως. Αλλά όχι όλα! Και σίγουρα ένα ζευγάρι ωοθήκες  ή ένα ζευγάρι όρχεις δε χαρακτηρίζουν το gender μου αν δε θέλω να το χαρακτηρίζουν.

Γιάννα Χονδροκούκη

• Qtrans
  • μέλος
    • View Profile
    • Κανάλι με ελληνικά ρεπορτάζ απ'την ΤV.
« Reply #3 on: November 24, 2010, 07:10:25 pm »
Ακριβώς γι'αυτό σου λέω, όποια ορολογία και να χτησιμοποιήσεις αν θές να κάνεις άουτινγκ, το θέμα είναι το πώς θα σε αντιμετωπίσουν οι άλλοι... είτε πέις τρανς είτε πείς διαφυλική...  Έχω λίγο άγχος λογικό είναι, αλλά πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά αφού όλα εκεί με οδηγούν... Σε φιλώ, θα τα πούμε στη συνάντηση άγάπη...

Για μένα το ζητούμενο είναι *αφού* πω ή μάθουν από αλλού ότι είμαι τρανς, να μη μου φερθούν άσχημα.

Για μένα το ζητούμενο είναι να μη χρειάζεται να κρύβομαι, όχι να με θεωρήσουν "γενετική γυναίκα".

gender_terrorist

• Διαχειρίστρια/ής
  • μέλος
    • View Profile
« Reply #4 on: November 24, 2010, 08:16:28 pm »
άουτινγκ εννοείς το coming out ε; Είναι λεπτή διαφορά, το άουτινγκ είναι να αποκαλύψω ότι κάποιο άλλο άτομο είναι lgbt, κάμινγκ άουτ είναι να βγω εγώ η ίδια από "τη ντουλάπα".

Αλλά αυτό που εννοώ είναι ότι αν οι άλλοι μου φερθούν κάπως όπως και αν το πω, τουλάχιστον να το πω με τρόπο που να μην είναι σαν να ζητιανεύω την ανοχή τους, αλλά αντίθετα να το πω με τρόπο που να φανερώνει ότι έχω συνείδηση της διαφορετικότητάς μου και του δικαιώματός μου να υπάρχω και να μην το βουλώνω.

rowan

• Qtrans
  • μέλος
    • View Profile
« Reply #5 on: November 24, 2010, 09:57:55 pm »
Για την ορολογία συμφωνώ απόλυτα με την Gender Terrrorist. Και εγώ προτιμω το τρανς και όχι μόνο επειδή είναι πιο θετικά προσημασμένο αλλά και επειδή είνΑι πιο inclusive, πιο ανοικτό, λιγότερο περιοριστικό.

Από εκεί και πέρα πράγματι δεν φτάνει να εχουμε σωστές ορολογίες για να βάζουμε τις σχέσεις μας με τους γυρω σε σωστές βάσεις σεβασμού, αποδοχής κλπ.  
Παίζουν αημαντικότατο ρόλο και πολλά άλλα πράγματα, στο πως χειρίζεσαι καταστάσεις, στο αν είσαι ρελίστρια-στης σε σχέση με το τι μπορείς να περιμένεις από τον κάθε συγκεκριμμένο άνθρωπο και πολλά άλλα. Όμως και οι ορολογίες κάπου βοηθάνε. Γιατί σου δίνουν μερικές φορές την δυνατότητα να ορίσεις το εαυτό σου πιο θετικά και ίσως έτσι να νιώσει και πιο καλά με τον εαυτό σου. Και αυτό περνάει και "προς τα έξω". Ίσως όχι σε όλους (μερικοί είναι ..στουρνάρια σε αυτά, τι να κάνουμε) αλλά τουλάχιστον σε καποιους ανθρώπους, θα περαστεί το μήνυμα...

Θα τα πούμε και στη συνάντηση κορίτσια  :)

« Last Edit: November 24, 2010, 10:50:15 pm by roxanne »